Musím se svým dvouměsíčním miminkem chodit na kurzy "vaničkování"?

vaničkování

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Musím se svým dvouměsíčním miminkem chodit na vaničkové"plavání"? 
Nemusíte!
Ale pokud můžete, byla by velká škoda si tuto krásnou aktivitu se svým miminkem nedopřát.

 

Pojďme se ale na téma kojeneckého a batolecího „plavání“ podívat od úplného začátku.

Po roce 1990 se stále více a více objevují po celém světě nadšenci, kteří podlehli kouzlu „objetí miminka vodou“. Shodný termín začátků kojeneckého „plavání“ ve světě jsme si potvrdili s kolegy na Mezinárodní konferenci „plavání“ kojenců a batolat, která se konala v říjnu 2014 v Třinci. Přes různé peripetie a ujasňování si podmínek s hygienickou stanicí a nezbytnou konzultací s pediatry se najednou píše rok 2015. Vaničkové „plavání“ se postupně stává běžně nabízenou aktivitou pro rodiny s dětmi ve všech větších městech. Z prvopočátečního nadšení a hledání, se stává kojenecké a batolecí „plavání“ profesionální činností, která je podložená fakty a obrovskými zkušenostmi. A z tohoto zjištění nelze mít nic jiného než radost.

 

Profesionální přístup, pohodová atmosféra, nezapomenutelné okamžiky a pocity štěstí z něžného pobytu ve vodě v prvních měsících života dítěte – o to především jde!

O významu kojeneckého „plavání“ byla napsána spousta studií, diplomových i disertačních prací. V současné době je kojenecké „plavání“ v Česku opravdu na vysoké úrovni. Všechny kluby mají vyškolené instruktorky, které při „plavání“ respektují psychomotorický vývoj dítěte a hygienické stanice dohlížejí na dodržení norem jak vody, tak okolních prostor.

U dětí v nejútlejším věku nejde o plavání v pravém slova smyslu. Proto se stalo zvykem slovo „plavání“ dávat do uvozovek. V tomto období jde především o prožitkovou činnost.

 

A jak takové „plavání“ s kojenci vlastně probíhá?

Jsou dvě možnosti, které se v současné době nabízejí. Můžete navštívit klub, který má ve svých prostorách oddělenou místnost s větší vanou nebo může lektorka přijít přímo k vám domů. Je vlastně úplně jedno, pro kterou variantu se rozhodnete. Záleží spíše na vašich možnostech. Lekce většinou trvají 50 až 60 minut, v domácím prostředí se může lekce protáhnout až na 120 minut. V samotné vodě jsou miminka v úplných začátcích přibližně 10 minut a doba pobytu ve vodě se postupně zvyšuje až na 30 minut. Lektorka se určitě nesnaží maminku poučovat, co a jak má dělat. Spíše se snaží jí naslouchat a v případě nejasností či dotazů spolu mohou daný dotaz konzultovat. Pokud si lekce vaničkování dopřejete pravidelně, má instruktorka šanci potvrdit správný psychomotorický vývoj dítěte, může upozornit i na případné odchylky, které pak můžete konzultovat se svým pediatrem. Určitě lektorka kojeneckého „plavání“ nikdy nenahradí vašeho profesionálního lékaře, ale na druhou stranu vaše miminko vidí pravidelně a častěji a může zareagovat okamžitě. Základem lekcí vaničkování je „plavání“, ale součástí jsou i informace o správném nošení miminka i základní prvky kojenecké masáže. V závěru každé lekce vám instruktorka vysvětlí velmi milou a nenásilnou formu otužování. Na vaničkové „plavání“ existuje propracovaná, dlouhodobě ověřená metodická řada, kdy se postupuje od jednotlivých jednoduchých prvků. Instruktorka vám vždy ukáže nové prvky, které pak sami můžete zařazovat do svého domácího koupání. Jde o to, abyste si společné koupání užili, i když nebudete mít instruktorku u sebe. Abyste si byli v jednotlivých úchopech naprosto jistí, věřili si a tuto sebedůvěru a pohodu mohli přenést na vaše miminko.

Miminko je za podpory rodičů většinou ve vaně samo, ale zjistíte, že i společné koupání ve vaně s dítětem je velký, krásný emocionální zážitek. Ve vaně může být s miminkem rodič nebo za asistence i starší sourozenec.

 

Zopakujme si, co „plavání“ s novorozenci přináší:

 • zlepšení střevní peristaltiky a tím i menší bolesti bříška

 • při „plavání“ se zapojuje celý svalový aparát

 • při případných odchylkách pomáhá „plavání“ k jejich odstranění

 • pohyb ve vodě naprosto přirozeně podporuje u dětí chuť k jídlu

 • je potvrzen pravidelný spánek

 • u miminek je ve vodě vidět krásné uvolnění a celkové zklidnění

 • „plavání“ může být jednoznačným zpestřením dne

 • prohloubení citové vazby mezi dítětem a rodičem při společné činnosti

 • máte možnost s instruktorkou konzultovat spoustu otázek v oblasti kojení, výživy, dětské masáže, nošení miminka ….

 

Zkuste také něco netradičně:

* Plavat doma ve vaničce nemusíte jenom večer. Můžete si vaničkové „plavání“ dopřát i v 10 hodin dopoledne. Pokud máte dny, kdy je dítě neklidné a už nevít kudy kam, klidně můžete se svým dítětem „plavat“ i dvakrát denně. Nemusíte mít vůbec strach z vysušení pokožky. Vždyť miminko je ve vodě opravdu jenom krátkou chvilku a pak mu stejně dopřejete olejíčkovou masáž.

* Projevuje se u vašeho děťátka kožní problém? Můžete zkusit „plavání“ ve slané vodě. Stačí přidat přírodní produkt se solí.

* Můžete také vyzkoušet společný pobyt ve vaně s kojením. Sama budete překvapena intenzitou krásného zážitku.

* Jste si už jednotlivými úchopy naprosto jisti a opravdu si vaničkové „plavání“ užíváte plnými doušky? Poproste někoho, ať miminko ve vaně nafotí nebo natočí. Uvidíte, že tyto záběry si budete časem velmi rádi pouštět.

 

Mohlo by vás také zajímat:

 • Teplota vody ve vaničce se vždy přizpůsobuje vašim požadavkům. Můžete začínat na 37 OC a postupným otužováním se dostanete kolem šestého měsíce k 30 OC.
 • Voda v ouškách nevadí. Po „plavání“ stačí smotkem buničiny nebo cípkem látkové pleny vysušit zevní zvukovod.
 • Doporučovaný věk pro zahájení vaničkového „plavání“ je od cca 8. týdne věku dítěte. Přecházet na „plavání“ do bazénku se může s ukončeným pátým měsícem.
 • V klubech nemusí být voda ve vaničce nijak hygienicky upravovaná. Napouští se pro každé miminko nová z běžného vodovodního řadu. Každý klub dbá vždy o řádnou dezinfekci samotné vany po vypuštění.
 • Doporučovaná četnost návštěvy lekcí vaničkového „plavání“ je jednou za týden, případně jednou za 14 dnů.
 • Svůj klub nebo přímo lektorku vaničkování můžete hledat na webových stránkách či sociálních sítích. Dobrá je i konzultace se svým pediatrem a ideální je doporučení od kamarádky. Oceníte, pokud si informace k vaničkovému „plavání“ zjistíte již v průběhu těhotenství.

 

A shrnutí závěrem?

Máte si zjistit nějaké informace o vaničkovém „plavání“ nebo ne? Opravdu nemusíte. Ale byla by to škoda. Možná se hodí přirovnání. Koupíte si vstupenku do galerie v Louvru, prohlédnete si všechny obrazy a jenom část, kde visí obraz Mony Lisy, vynecháte. Nic se vlastně neděje. Budete si v životě dál spokojeně žít, nic vám nebude scházet. Jenom jste, možná, o jeden nezapomenutelný zážitek ošizeni. A tak je to i s vaničkovým „plaváním“. I když nebudete „plavat“, vaše miminko se bude spokojeně a zdravě vyvíjet, vaše dny budou krásné a spokojené. Jenom si prostě nedopřejete jeden krásný emocionální zážitek navíc, který je vám nabízen.

 

Věřte, že vím, o čem mluvím. Jsem maminkou 4 dětí a zároveň jsem u kojeneckého a batolecího „plavání“ od úplného začátku. Už od roku 1988. Spolu s Janou Hochovou, Evou Kiedroňovou a Alexanderem Vajdou jsme, tehdy ještě v Československé socialistické republice, vytvářeli první metodické krůčky k této krásné vodní aktivitě.

Užívejte si maminkovství !

Štěpánka Štrougalová

 

Na základě tohoto textu vznik článek: tehule.com - str.56, frekvence1.cz, befresh.cz, chytrazena.cz, trendyzdravi.cz,

vaničkování v Juklíku vaničkování v Juklíku

Plavání dětí Praha 5

Objekt v Praze 5 Stodůlkách představuje špičku mezi bazény určenými pouze pro plavání kojenců a plavání dětí.

Plavání dětí Praha 10

V gymnáziu v Přípotoční jsou prostory Juklíku s bazénem pro plavání dětí, vaničkou, barem a hernou pro děti.

Plavání pro těhotné

Plavání pro těhotné.

Newsletter

Dostávejte nejaktuálnější informace ze světa Juklíka, které pro vás každý týden připravujeme. Stačí se přihlásit.